X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wyjazd służbowy - jak pracodawca powinien ubezpieczyć pracownika?

2013-10-01 11:45 wtorek
podróż służbowa
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wysyłają swoich pracowników w zagraniczne delegacje służbowe. Taka podróż to nie tylko dodatkowy obowiązek pracownika, lecz również większe ryzyko dla pracodawcy, który powinien liczyć się z możliwością poniesienia kosztu związanego z leczeniem pracownika za granicą. W sytuacji, gdy podczas zagranicznego wyjazdu służbowego, pracownik ulegnie wypadkowi lub zachoruje, pracodawca nie powinien obciążać go dodatkowymi kosztami związanymi z jego leczeniem, przeciwnie - jest zobowiązany do ich pokrycia we własnym zakresie.

UBEZPIECZENIE DLA TWOJEJ FIRMY


Zabezpieczeniem przed koniecznością ponoszenia tego typu kosztów może być wykupiona wcześniej polisa ubezpieczeniowa na czas zagranicznej podróży pracownika (polecamy porównywarkę ubezpieczeń).

Przede wszystkim – koszty leczenia

Podstawowy zakres ochrony ubezpieczeniowej jaki powinna gwarantować polisa obejmuje koszty leczenia (KL). W jej ramach to ubezpieczyciel, nie pracodawca, będzie zobowiązany do poniesienia lub refundacji kosztów poniesionych na badania i zabiegi ambulatoryjne i operacyjne, kosztów związanych z pobytem w placówce medycznej, transportem medycznym a także wydatków poniesionych na zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Ten podstawowy zakres bardzo często rozszerzany jest o dodatkowe ryzyka:

1. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), w ramach którego pracownik otrzyma odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu poniesiony w czasie zagranicznej podróży,
2. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) - pokryje koszty roszczeń osób trzecich za wyrządzoną im przez ubezpieczonego pracownika szkodę,
3. ubezpieczenie bagażu, w tym również elektronicznego sprzętu służbowego (laptop, komórka) w razie jego zaginięcia, zniszczenia lub kradzieży,
4. świadczenia assistance – organizacja natychmiastowej pomocy za granicą,
5. wykonywanie ciężkiej i niebezpiecznej pracy fizycznej.

EKUZ a zagraniczna podróż służbowa

Pracownik w czasie delegacji służbowej do krajów Unii Europejskiej powinien zaopatrzyć się również w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Należy jednak pamiętać, że karta ta, będąca potwierdzeniem ubezpieczenia w ramach publicznej służby zdrowia, upoważnia do pomocy medycznej również w zakresie ubezpieczenia społecznego w państwach UE. Znaczna część świadczeń, które wykraczają z zakresu podstawowej pomocy ratowania życia lub zdrowia, będzie odpłatna. Dlatego też dodatkowe ubezpieczenie jest niezbędnym uzupełnieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jeśli pracownik będzie wykonywał pracę poza Unią Europejską, karta EKUZ będzie zbędna. W takiej sytuacji pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia – powinna być wyższa niż w przypadku, gdy polisa dotyczy podróży do Europy. Z prostego powodu – koszt pomocy medycznej w USA czy Kanadzie będą zdecydowanie wyższe od tych które mogą zostać poniesione we Włoszech czy Niemczech.

Jak szybko otrzymać polisę?

Pracodawca wysyłający swojego pracownika w zagraniczną podróż służbową może zwrócić się do wybranego zakładu ubezpieczeń z wnioskiem o objęcie ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczyciel pyta o cel podróży i długość delegacji. Na podstawie tych danych oraz zakresu ochrony wylicza składkę ubezpieczeniową. Przedsiębiorstwa, które często delegują swoich pracowników do pracy za granicą mogą również zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym roczną umowę generalną, w ramach której w zakresie raz wynegocjowanych warunków ochrony, zgłaszają tylko poszczególnych pracowników do ubezpieczenia.

Zobacz także
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Multiagent - agent, który wykonuje czynności agencyjne ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.