X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Kto zapłaci za szkody w restauracji?

2014-07-15 12:03 wtorek

Dewastacja restauracyjnego szyldu, rozmrożenie towaru i uszczerbek na zdrowiu klienta to tylko kilka przykładów sytuacji, w których właścicielowi lokalu gastronomicznego przydaje się ubezpieczenie.

Statystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki pokazują, że Polacy na krajowe podróże z roku na rok wydają coraz więcej (8,8 mld euro w zeszłym roku), co w połączeniu z rosnącą liczbą turystów z zagranicy (w 2013 r. rekordowe 15,8 mln odwiedzających wydało 4,8 mld euro) pozwala branży gastronomicznej z optymizmem patrzeć na tegoroczny sezon. Na wzmożonym ruchu turystycznym skorzystają przede wszystkim właściciele barów, pubów i restauracji działających w tłumnie odwiedzanych lokalizacjach, m.in. w górskich i nadmorskich kurortach, a także w największych miastach – Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu. To dla wielu restauratorów zysk, który niesie za sobą również pewne niebezpieczeństwa.

- Z każdym rokiem świadomość ubezpieczeniowa Polaków wzrasta. Ma to znaczny wpływ na branżę gastronomiczną, bo klienci stają się bardziej wyczuleni na możliwość żądania rekompensaty finansowej od właściciela lokalu. A lista sytuacji, w których można wnioskować o odszkodowanie jest bardzo długa. Dlatego podstawowym elementem ubezpieczenia restauratora jest odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim – mówi Magdalena Kowalska z Gothaer TU S.A.

Odpowiedzialność restauratora

W ramach polisy OC właściciel lokalu może liczyć na pomoc ubezpieczyciela, polegającą na pokryciu kosztów ewentualnej rekompensaty. Na czym może polegać wina restauratora? Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego odpowiada on za szkody na zdrowiu i mieniu, których doznają jego goście podczas wizyty w lokalu. W praktyce oznacza to, że po odszkodowanie może zgłosić np. klient, który skręcił kostkę na mokrej podłodze lub schodach przed wejściem do restauracji lub ktoś, komu kelner zniszczył ubranie zalewając je napojem. Bardzo istotnym elementem OC restauratora jest włączenie do ochrony ryzyka związanego z wywołaniem u klienta zatrucia pokarmowego, co jest typowo gastronomicznym ryzykiem.

Restauracja pod ochroną

Oprócz zabezpieczenia na wypadek roszczeń niezadowolonych klientów, właściciel może także bezpośrednio chronić restauracyjne mienie. – Na ubezpieczenie majątku można spojrzeć dwojako. Do pewnego stopnia jest to polisa taka, jak ochrona dla każdego innego przedsiębiorstwa. Może jednak zawierać także dodatkowe kategorie, które są ściśle dopasowane do specyfiki branży gastronomicznej – wyjaśnia Magdalena Kowalska z Gothaer.

Ubezpieczający się restauratorzy najczęściej pytają o ogólną ochronę majątku, czyli budynku, lokalu i wyposażenia na wypadek pożaru i tzw. zdarzeń losowych (m.in. powodzi, gradu czy zalania) oraz kradzieży. Z punktu widzenia branży restauratorskiej jednym z najistotniejszych rozszerzeń jest ochrona przed celową dewastacją dokonaną przez osoby trzecie, np. zniszczenie restauracyjnego sprzętu przez gości. Bardzo ważne jest również włączenie do polisy ubezpieczenia szyb na wypadek stłuczenia (wraz z szyldami i znakami reklamowymi, które się na nich znajdują). Restauratorzy powinni ponadto zabezpieczyć się przed szkodami elektrycznymi, wskutek których zniszczeniu mogą ulec m.in. telewizor, sprzęt grający, ekspres do kawy czy wyposażenie kuchenne.

- Osobną kategorię stanowi natomiast ubezpieczenie środków obrotowych na wypadek awarii urządzeń chłodniczych. Ochrona dotyczy w tym przypadku towarów przechowywanych zamrażarkach lub lodówkach, które w wyniku ich uszkodzenia nie będą nadawały się do spożycia, powodując tym samym straty w budżecie restauracji – dodaje Magdalena Kowalska.

Źródło: Gothaer TU S.A. 
Zobacz tak�e
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Wiadomości
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Uprzednio występująca choroba - nawracające, przedłużające się lub przewlekłe ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.